Posuzována bude novinářská hodnota snímků (informativnost, pohotovost, aktuálnost) ruku v ruce s jejich hodnotou estetickou. Snímky jsou porotě prezentovány anonymně. Porota má právo většinou hlasů v zájmu ocenění snímků rozhodnout o případném převedení prací do jiné kategorie nebo ocenit jen některý snímek ze série či neudělit některou z cen. Právo neudělit cenu se vztahuje na všechny ceny soutěže.

Foto sekce



PETR JOSEK, fotograf, ČESKÁ REPUBLIKA – předseda poroty

Narozen v Brně, ČR. K profesi fotoreportéra se dostal přes různá zaměstnání – od asistenta kamery a filmové a televizní produkce až po laboranta a fotoreportéra České tiskové kanceláře. Od r.1990 fotoreportérem agentury Reuters, pro kterou fotografoval dramatické události v Bosně, Chorvatsku, Srbsku, Pobaltských republikách a v Albánii, oba převraty v Rusku, život v Iráku těsně po svržení Saddámova diktátorského režimu. Je držitelem řady novinářských ocenění, mj. autorem nejznámější Fotografie roku soutěže Czech Press Photo 1997. Respektovaným neoficiálním učitelem řady mladých fotoreportérů.



YURI KOZYREV, fotograf, agentura NOOR, RUSKO

Jako fotožurnalista za posledních 25 let se Jurij Kozyrev (Rusko) stal svědkem mnoha událostí, které mění svět. Začal svou kariéru dokumentací zhroucení Sovětského svazu. Pro LA Times zachytil rychlé změny v bývalém SSSR v 90. letech. V roce 2001 začal Jurij působit v zahraničí.. Po 11. září 2001 fotografoval v Afghánistánu, a od roku 2002 do roku 2009 žil v Bagdádu v Iráku. Od začátku roku 2011, Yuri dokumentuje "arabskou revoluci". Jurij získal čestné ocenění za své fotografie, včetně několika ocenění World Press Photo Awards, ocenění OPC Olivera Rebbota a cenu ICP Infinity za fotožurnalistiku. V roce 2008 získal cenu Frontline Club Award za své rozsáhlé pokrytí irácké války. V roce 2012 byla jeho práce oceněna na World Press Photo Contestu a byl jmenován fotografem roku 2011 v mezinárodní soutěži " Pictures of the Year ". Je jedním ze zakladatelů agentury NOOR.



STEFANO CARINI, fotograf, fotoeditor a kurátor, ITÁLIE

Po studiích fotografování a fotožurnalismu pracoval jako editor fotografií NOOR Images v Amsterdamu. V květnu 2014 se přestěhoval do Iráku, kde vedl do října 2015 Metrography, první iráckou fotografickou agenturu. S fotografy této agentury zahájil projekt "Displacement" (http://www.mapofdisplacement.com) interaktivní projekt, který vypráví příběhy vysídlených Iráčanů v Kurdské oblasti Iráku. Carini učil fotografy v Evropě a Iráku, přednášel v různých institucích po celém světě (včetně DOX v Praze, ICP, Parsons a Columbia University v New Yorku) a realizoval jak sólo, tak skupinové výstavy. Je členem nominační komise Joop Swart Masterclass z World Press Photo od roku 2014. Nyní žije a pracuje v Scicli na Sicílii. Je spoluzakladatelem a ředitelem DARST, kočovného ateliéru pro výzkum a výrobu dokumentárních projektů.



JURAJ MRAVEC, publicista, investigatívny reportér, SLOVENSKO

Narozen v Bratislavě, SR. K zájmu o fotografii ho přivedlo studium žurnalistiky na FF UK a později práce s tímto obrazovým mediem pro časopisy. Od roku 2003 mavštěvuje významné světové fotografy a díky rozhovorům s nimi stylem face to face sa stal autorem rozsáhlé knižní textově – obrazové série Interview s fotografií. V každém z dosud vydaných čtyř knižních dílů sa nachází 7 rozhovorů a více než 70 fotografických ukázek z tvorby konkrétních autorů (např. Abbas, Arnold Newman, Bruce Davidson, Elliott Erwitt, Susan Meiselas, Mary Ellen Mark, Marc Riboud, Phillip Jones Griffiths, Antonín Kratochvíl...) S vlastním synem - fotografem a kameramanem pracoval autorsky na dvouletém dokumentárním projektu z prostředí válkou zmítaného Donbasu.



JAN ŠIBÍK, fotograf, ČESKÁ REPUBLIKA

Podnikl na 250 reportážních cest do všech koutů světa. Dvacet let pracoval jako vedoucí fotooddělení a obrazový redaktor v časopise Reflex. Uspořádal desítky workshopů reportážní fotografie jak v České republice, tak v zahraničí. Získal nespočet fotografických cen. Byl členem poroty v řadě prestižních soutěží. V soutěži Czech Press Photo obdržel v různých kategoriích více než čtyři desítky ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu. V roce 2004 získal ocenění v soutěži WORLD PRESS PHOTO. Třikrát také obdržel cenu v prestižním mezinárodním srovnání Fuji Press Photographer. Jan Šibík je zároveň laureátem Ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajoby lidských práv. Jeho aktivity překračují hranice fotografie a poukazují ke společenské odpovědnosti člověka, jenž se pohybuje v problematických oblastech světa. V roce 2000 tak zorganizoval humanitární akci Podejte ruce dětem ze Sierry Leone. Podobně, v roce 2005, uspořádal humanitární akci Chci ještě žít! na pomoc nemocným AIDS v ukrajinské Oděse. Jan Šibík dosud vydal čtyři souhrnné publikace svých fotografií: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001), Stories (2006) a Deset let (2017), jež mapuje Šibíkovu práci v období 2007-2016.



EVANS ADRIAN, ředitel Panos Pictures, VELKÁ BRITÁNIE

Narozen ve Velké Británii, absolvent studia dějin umění na univerzitě v Yorku v r. 1983. Tři roky pracoval jako grafik na volné noze a poté se začal věnovat práci s fotografií v archivu agentury Hutchison. V r. 1990 se stal ředitelem archivu Panos Pictures a v r. 1997 v této agentuře koupil většinový podíl. Pod jeho vedením se Panos Pictures stala významnou agenturou specializovanou na sociálně angažovaný fotožurnalizmus. Jako agenturní ředitel je Adrian Evans tvůrcem řady velkých projektů od profesionální cyklistiky v Belgii po současné otroctví v Británii. Je rovněž členem porot mnoha soutěží včetně World Press Photo, International Press Photo Contest v Číně, ruského Press Photo i českého Czech Press Photo. Je také konzultantem na poli vizuální komunikace pro nevládní organizace a také na toto téma přednáší na London College of Communication, University of Westminster a London School of Economics.



FILIP LÁB, pedagog, ČESKÁ REPUBLIKA

Filip Láb vystudoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění, katedru fotografie, kde v roce 2011 získal titul Doc.
Filip Láb v období 2001 – 2005 externě spolupracoval s UK FSV, následně od roku 2010 působí jako proděkan pro public relations a zástupce ředitele Institutu Komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK. Dále je od roku 2012 předseda oborové rady Mediální studia, garant doktorského studia v oboru Mediální studia a vedoucí Centra doktorských studií MS a od roku 2013 člen správní rady Českého centra pro investigativní žurnalistiku.
Ve výuce se věnuje vizuální komunikaci se zaměřením na fotografii, fotožurnalismus, teorii a praxi klasické a digitální fotografie. Zabývá se problematikou přechodu média fotografie od analogové k digitální podobě a jejímu fungování v rámci nových médií.



ALŽBĚTA JUNGROVÁ, fotografka, ČESKÁ REPUBLIKA

Fotografovat začala na základní škole. Vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Hellichově ulici a poté pracovala pro MF Dnes, Hospodářské a Lidové noviny. V letech 2000-2002 žila v USA a v Londýně. Jako základ své tvorby si Alžběta nejprve vybrala dokument a reportáže, protože ji zajímají lidé, jejich životy a osudy. Za svými reportážemi se vydávala do nejrůznějších koutů světa a často se dostává do riskantních situací. Brodila se největší skládkou odpadu v Kambodži, ropným bahnem na vrakovišti tankerů v bangladéšském Chittagongu, fotila ozbrojené děti a civilisty v pásmu Gazy, narkomany na afghánsko-pákistánské hranici nebo trávila dny s indiány kmene Nukak v kolumbijské džungli. Za reportáž o drogách na pákistánsko-afgánských hranicích obdržela čestné uznání Czech Press Photo, za sérii snímků o dětech pracujících v cihelně v pákistánském Péšáváru a o za sérii fotografií z barmského uprchlického tábora v Bangladéši obdržela cenu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. V současnosti je na volné noze, zastupuje ji jedna z nejprestižnějších agentur v oboru komerční fotografie 4D Photo. Pracuje na několika dokumentárních projektech, vytváří na zakázku reportážní fotografie, fotí reklamy, fashion story, portréty. Alžbětiny práce jsou jakousi portrétní momentkou se sociálně-kulturním přesahem a vnitřní výpovědní hodnotou. Fotografie nesou jasný rukopis autorky, který se vyznačuje tendencí k vychýlené kompozici a stylizací obrazu pomocí odrazivých materiálů, jako jsou sklo, kov nebo zrcadla. Svými snímky leccos naznačuje, ale zároveň mnohé ponechává pro výklad otevřené, takže jsou výzvou pro naši představivost a lákají k nejrůznějším spekulacím.

Video sekce



Josef HARVAN, režisér, scenárista a producent - předseda poroty

Narozen 18. 5. 1947 v Praze. V roce 1973 absolvoval FAMU katedru Filmové a televizní režie. Od roku 1974 pracoval jako režisér v Československém armádním filmu, od roku 1985 v Krátkém filmu a v roce 1992 založil vlastní produkční společnost Video Golem, která se v roce 2011 transformovala do společnosti Made by Golem s.r.o. Jeho tvorba vyznačující se dokumentaristickou pohotovostí, živým zájmem o veškeré dění a zejména schopností nalézat a formulovat témata čítá kolem 320 titulů. Od méně než desetiminutových až po téměř hodinové. Je tvůrcem i řady mnoha dílných dokumentárních cyklů např. Příběh české a slovenské fotografie, Podzemní Čechy I. a II. a Cesta k vítězství. Za své filmy obdržel i řadu cen na mezinárodních a domácích festivalech.



ALOIS FIŠÁREK, střihač a vysokoškolský pedagog v oboru střihu

V roce 1968 dokončil studia na katedře střihu FAMU. Jako střihač působil v letech 1965–1972 u Československého armádního filmu, 1974–1996 u Krátkého filmu. V letech 1968–2002 vyučoval na FAMU, kde vedl katedru střihové skladby, dnes vyučuje na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. Je držitelem Českého lva za střih u filmů Akumulátor 1, Kolja, Kanárek, Tmavomodrý svět a Kuky se vrací.




MARTINA HYNDRÁKOVÁ, partnerka mediální agentury STARLEM

Marketingová konzultantka se specializací na onlinové komunikační strategie malých a středních firem, lektorka prezentačních dovedností. Dvanáct let strávila v řídících pozicích firem v oboru informačních technologií a osm let věnovala úspěšné kariéře v oboru boje proti softwarovému pirátství. Vystudovala obor marketingové a PR komunikace na VŠMVV. Od roku 2008 se naplno věnuje komunikaci firem s jejich zákazníky prostřednictvím onlinových nástrojů. Spolu se svými klienty vytvořila desítky vizuálních identit firem a internetových projektů, ve kterých hrají hlavní roli fotografie a multimédia.



OLGA SOMMEROVÁ, režisérka dokumentárních filmů a pedagožka

Narozena 2. 8. 1949 v Praze. V roce 1977 absolvovala FAMU – katedru dokumentární tvorby. V letech 1991 – 2002 vyučovala na pražské FAMU, od roku 1994 vedla osm let katedru dokumentární tvorby. V roce 1995, na základě habilitační přednášky Dokumentární film - má láska, byla jmenována docentkou. Od roku 2005 do roku 2009 vyučovala jako mimořádná profesorka na Akademii umění v Bánské Bystrici. Natočila přes sto dokumentárních filmů, za něž získala čtyřicet cen na domácích a mezinárodních filmových festivalech. Ve svých filmech se zabývá tématy sociálními a mezilidskými vztahy, později významnými osobnostmi a fenomény společenského a uměleckého života, feminismem a nedávnou historií naší země. Na základě úspěšného filmu O čem sní ženy vydala tři stejnojmenné knihy rozhovorů, a knihu O čem sní muži, které se staly bestsellery. Je předsedkyní Filmového a televizního svazu, zastupitelkou na radnici Prahy 7 za Stranu zelených.



MIRO ŠVOLÍK, fotograf

Miro Švolík sa narodil v roku 1960 v Zlatých Moravciach na Slovensku. Fotografiu študoval 4 roky v Bratislave na Strednej umelecko-priemyselnej skole a 6 rokov na Katedre fotografie na FAMU v Prahe. Od roku 1988 pracuje ako umelecký fotograf v slobodnom povolaní. Žije v Prahe. Od roku 2009 vyučuje na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde je vedúcim Ateliéru kreatívnej fotografie. V roku 1990 získal cenu ICP v New Yorku (Young Photographer, Sixth Annual Infinity Awards, International Center of Photography). Od roku 1984 usporiadal približne 60 samostatných fotografických výstav a zúčastnil sa na približne 200 skupinových výstavách. Svoje fotografie vystavoval v rôznych krajinách Európy, niekoľko krát v USA. V roku 2005 vyšla kniha s jeho čiernobielymi analógovými fotografiami, s názvom Cesta do středu. Rád fotografuje z vtáčej perspektívy a fotografie vytvára často spôsobom koláže a montáže. Posledných 5 rokov foto-montáže vytvára aj v počítači. Jeho najnovšie digitálne fotografie vyšli v roku 2010 v katalógu s názvom Veľká žena malý muž.



JAN VANIŠ, kameraman a fotograf

Narozen v Praze v r. 1950. Absolvent katedry kamery na FAMU v Praze. Po ukončení studií v roce 1974 pracoval pro Krátký film Praha jako asistent kamery a později jako kameraman. Od roku 1990 pravidelně spolupracuje s Českou televizí. V témže roce se stal zakládajícím členem fotografické skupiny SIGNUM, jejíž výstavy se konaly v Německu, Francii, Itálii a Izraeli. V roce 1997 natočil seriál Příběh české a slovenské fotografie (rež. Josef Harvan), v letech 1996 – 1998 sedmdesátisedmidílný dokumentární seriál o české historii Kronika česká (rež. Maxmilián Petřík). S režisérem Josefem Harvanem natočil v letech 2000 a 2009 seriál Podzemní Čechy I-II.V letech 2008 – 2010 spolupracoval jako kameraman na seriálu 72 jmen české historie, což jsou dokumenty o osobnostech, jejich jména jsou umístěna na fasádě Národního muzea v Praze. Za svůj dosavadní profesní život natočil přes pět set dokumentů o výtvarném umění, architektuře, přírodě, letectví, též vzdělávací a vědecké filmy. Na filmových festivalech byly některé filmy na kterých se podílel oceněny hlavní cenou.